Segítség Linux rendszer telepítéséhez és használatához

A Wubi - Linux telepítése Windows partícióra

Ha nincs elég szabad helyed egy új Linuxhoz, nem szeretnél virtuális gépekkel küzdeni, és csak a beadandók kedvéért kell a Linux, akkor kényelmes alternatívát jelenthet a Wubi.

A Wubi (Windows installer for Ubuntu Desktop) lehetővé teszi, hogy úgy telepíts Ubuntu rendszert a gépedre, mintha csak egy Windows-os programot raknál fel, a végén mégis egy, a Windows-től teljesen független, külön bootolható operációs rendszered lesz.

Ehhez először le kell töltened egy Ubuntu lemezképet, majd a Windows Installer for Ubuntu Desktop programot. Ez utóbbit elindítva néhány lépésben feltelepítheted a Linuxot egy fájlba valamelyik Windows partíciódon, majda gép újraindítása után választhatsz, melyik rendszert szeretnéd elindítani.

Független rendszer telepítése

Azok számára, akik nem szimpatizálnak a virtuális gépekkel, vagy a gépük teljesítménye kevés hozzá, alternatívát jelent önálló Linux telepítése a Windows mellé.

Ehhez szükséged van egy kis szabad helyre a winchesteren (legfeljebb 10 GiB elég a legtöbb disztribúció számára). Ide telepítheted a kiválasztott Linuxot úgy, hogy CD-re írod a letöltött Linux lemezképet, majd erről indítod a gépet. A telepítésen a legtöbb Linux esetében grafikus, varázslószerű felület vezet végig. Csak a telepítési hely kiválasztásakor kell figyelni, hogy a szabad, Windows-t és adatokat nem tartalmazó területre telepíts.

Vigyázz, több rendszer telepítése esetén mindig előbb a Windows-t rakd fel, és azután a Linuxot. Fordított esetben ugyanis a Windows nem veszi észre a már fent lévő Linux rendszert, amelyet ezek után csak némi munkával tudsz újra elérhetővé tenni.

Virtuális gép telepítése

A kiválasztott virtuális gép szoftver letöltése és telepítése után először létre kell hoznod egy új virtuális gépet. Ezt paramétereinek (név, virtuális merevlemez mérete, telepíteni kívánt operációs rendszer típusa) megadása követi. A folyamat végén a gép lemezmeghajtójához csatolnod kell a letöltött Linux disztribúció lemezképét (.iso). Végül a virtuális gépet kell elindítanod, majd telepíteni a rendszert, mintha egy valódi gépen tennéd.

A beadandók elkészítéséhez (sőt többhöz is) bőven elég egy virtuális gép teljesítménye.

Ajánlott Linux rendszerek

  • Ubuntu Linux - egyszerű, könnyen kezelhető, gyorsan telepíthető (ajálott verzió: 12.04)
  • OpenSuse - jól testre szabható, hatékony, de az Ubuntutól eltérő és kevésbé elterjedt disztribúció
  • Fedora - erős háttérrel rendelkező kiadás, sokat nem használtam, de amíg igen, addig jó volt.

Ajánlott (ingyenes) virtuális gépek